Tyto stránky využívají cookies k uchovávání informací ve vašem počítači. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas. Další informace

SPORTOVNÍ KLUB MORAVSKÉ BUDĚJOVICE z.s.

Historie

Fotbal se hrál v Moravských Budějovicích již v roce 1907, ale k založení prvního moravskobudějovického klubu došlo teprve dne 25. března 1911, kdy vznikl Sportovní klub. Na zakládající schůzi v hostinci pana Schrámka „U bílého koníčka“ přišlo 22 nadšenců, z poloviny budoucí hráči a z poloviny kandidáti na první funkce ve výboru SK Moravské Budějovice. Předsedou oddílu se stal odborný učitel pan Ladislav Chválek. Hrálo se na hřišti Na tržišti a k průkopníkům fotbalu patřili např. panové Jirásek, Jahoda, Schulz, Mittner, Jaroš, Brunclík, Martinů, Šusta, Robíček, Šrámek ad. I. Světová válka znamenala přerušení činnosti klubu, ale hned po ní se začaly psát další stránky moravskobudějovické kopané. Přesně to bylo 25.4.1919, kdy došlo k obnovení Sportovního klubu.

V roce 1928 byl ve městě založen Dělnický sportovní klub neboli DSK, čímž vznikl pro SK konkurent. DSK i SK hrávaly II. třídu a spory o hřiště Na tržišti vedly k tomu, že sportovní klub vybudoval hřiště Na valech. Dresy DSK oblékali např. panové Cidlinský, Vídeňský, Holubec, Jenerál, Gala, později panové Roupec, Beránek, Vosika, Forman a další.

Pro SK mohl vyrůst konkurent již mnohem dříve – a to jedenáctka Rudé hvězdy. Ta byla založena v roce 1921 jako fotbalový odbor Jednotné proletářské tělovýchovy. Nebyla však klubem registrovaným a proto těžko hledala soupeře. Nepřízeň úřadů spolu s finančními těžkostmi způsobily, že se kolektiv v roce 1929 musel rozejít. Modré dresy s rudou hvězdou oblékali např. fotbalisté panové K. a F. Vedrovi, Janko, Kutil, Hotový, Urbánek, Makovička ad. Někteří hráči přešli po zániku do DSK a SK Moravské Budějovice.

Dne 16. května1939 se oba tyto kluby, tedy SK a DSK, spojily a vznikl AFK Mor. Budějovice neboliAtletický fotbalový klub. O spojení obou klubů se hlavní měrou přičinil jednatel klubu DSK pan Jan Láník a předseda SK Josef Křížek. Oba tito funkcionáři vycítili nutnost skončit s rivalitou a oba kluby sloučit. Pro sportovní veřejnost to bylo značné překvapení, ale zasvěcení se dívali do budoucnosti s novými nadějemi. Tito pánové byli mnohými nazýváni „hrobaři fotbalu“, ale již nedaleká budoucnost jim dala plně za pravdu. Mužstvo AFK se následně probojovalo do I. B. třídy, později však klub, díky vysokým nákladům na dopravu (hrálo se převážně v okolí Brna) požádal o vystoupení a hrála se opět II. třídu třebíčského okresu. Fotbal za AFK hráli např. panové Zerrich, Forman, H. a L. Klinerovi, panové Pacula, Bartušek, Beránek, Šrámek, Roupec, Václavek atd.

V roce 1941 se započalo s přebudováním nevyhovujícího hřiště Na Valech. Původní hřiště, což byla louka, se posunulo dále od řeky Rokytné a upravená plocha měla škvárovou plochu. Byly vybudovány dřevěné provozní budovy s kabinami pro mužstva, hospodáře a rozhodčí. Toto období bylo pro mužstvo AFK velmi úspěšné. Klub v této době reprezentovali např. pánové Cidlinský, Hotový, Kliner, Holý, Bartušek, Pokorný, Klubal, Šindler, Beránek, Roupec, Růžička. Klub dobře pracoval i s dorostenci, kteří se stali dvakrát mistry Horácka.

Po druhé světové válce se mužstvo AFK stalo vítězem II.třídy západomoravské župy fotbalové a vybojovalo si postup do I. B třídy této soutěže. Za pozornost stojí po roce 1949 několik výborných výsledků se silnými soupeři. Připomenout je třeba také výkon Ladislava Roupce, který začal s kopanou jako dorostenec v roce 1928 a ještě v roce 1956 hrál mistrovská utkání krajského přeboru Jihlavska. Na svém kontě má hodně přes tisíc utkání. V této době nese oddíl název Sokol Agrostroj Moravské Budějovice, začalo se hrát systémem jaro-podzim a také začala výstavba stadionu s atletickou dráhou Na Valech.

V roce 1951 se klub vrátil z prozatímního hřiště na letišti na přebudované hřiště Na valech, kde však byl projektován nevhodný systém odvodňování. Do kádru družstva tenkrát patřili pánové Šťava, Šplíchal, Zrost, Vojtěch, Fryč, Roupec, Šrámek, Švaříček, Šindler, Čermák, Vedra, Bartes, Pešl, Skoumal a další.

V roce 1952 byl zvolen nový název fotbalového oddílu, a to Sokol VŽKG Moravské Budějovice.Oddíl měl tři družstva dospělých v jednotlivých soutěžích a dále družstvo dorostu. A-mužstvo pokračovalo v krajském přeboru, B a C mužstvo startovalo v okresní soutěži. V A-mužstvu však došlo k vleklé hráčské krizi, která zapříčinila sestup do krajské soutěže.

V ročníku 1953 nesl oddíl název DSO Baník Moravské BudějoviceV roce 1955 bylo rozhodnuto o sloučení našeho DSO Baník, místních Slavoje a Tatranu a od roku 1957 nese kopaná název TJ Sokol Moravské Budějovice.

V roce 1960 došlo k návratu k dříve používaným názvům soutěží, a to krajský přebor, I.A a I.B třídy, okresní přebor a soutěž. Naší kopané se příliš nedařilo a došlo k sestupu až do okresního přeboru. V této době měl oddíl v soutěži pouze jedno družstvo dospělých. Po neúspěšném období vybojovalo mužstvo postup do I.B třídy, o což se postarali např. pánové Stark, Szabó, Jenerál, Procházka, Chromý, Moltaš, Hotový, Petrů, Vlk, Janeba, Kabelka, Martinů ad. Dochází také k systematické práci s mládeží, která se v blízké budoucnosti ukázala velice přínosná.

V 60-tých letech hraje A-mužstvo I.B třídu, B-mužstvo okresní přebor, dorost střídavě soutěže okresní a krajské a žáci soutěže okresní. Z těchto let připomeňme např. pány Kračmara, Seveldu, Vojáčeka, Martinů, Mešku, Mittnera, Tesaře, Moltaše, Bartese, Nechvátala, Dvořáka ad.

Velmi radostný byl pro náš fotbal rok 1971, kdy A-mužstvo vybojovalo postup do I.A. třídy. Žel celek vydržel v této soutěži jen rok a vrátil se zpět do  I. B třídy.

 V dubnu roku 1973 byla zahájena výstavba garáže pro autobus TJ a současně probíhala i II.etapa přestavby kuželny na kabiny, které již v dalším roce sloužily oddílu kopané.

Ročník 1978-1979 byl pro příznivce moravskobudějovických fotbalistů skutečným šokem. Obě družstva dospělých i obě žákovská družstva sestoupila do nižších soutěží. Hned následující rok však A-mužstvo suverénním způsobem postoupilo zpět do I. B třídy a na našem stadionu byla vybudována krytá tribuna, která moravskobudějovické kopané slouží dodnes. V této době hráli pánové Korbel, Plaček, Šplíchal, A. a J. Brabenec, Jelen, Škoda, Veselý, Hanák, Nedvědický, Klejdus, Kyzlink ad.

Velmi potěšitelný byl také příliv nejmladších hráčů, a proto byla roku 1981 založena „základna mládeže“, která v následující sezóně ve své soutěži zvítězila. V sezóně 1982-1983 bylo také úspěšné A-mužstvo, které po několikaletém úsilí zvítězilo ve skupině, ale díky reorganizaci nepostupovalo. Z tohoto období můžeme připomenout např. pánové: Číž, bratři Kloudovi, Dvořák, Šplíchal, Brabencovi, Švaříček, Kosmák, Jelen, Vavrík, Nedvědický, Plichta, Vranka, Fiala ad.. V následujících letech hrálo A mužstvo nadále I. B. třídu, B-mužstvo podávalo nevýrazné výkony v okresní soutěži, ale naopak dorostenci si vybojovali postup do krajského přeboru. Také žákovská družstva obsazovala přední místa ve svých soutěžích.

V roce 1986 byl z názvu vypuštěn Sokol a klub vystupoval pod hlavičkou TJ Moravské Budějovice.

V sezóně 1988-1989 se z důvodů rekonstrukce hrací plochy odehrála všechna domácí utkání na hřišti v Šebkovicích. I přes tento handicap dokázalo A – mužstvo vybojovat postup do I. A. třídy.Z hráčů, kteří přispěli k tomuto úspěchu, můžeme připomenout pány: Radkovského, Šplíchala, Dvořáka, J. a M. Tomanovi, Vranku, Pojezného, Klinera, Starka, bratry Kloudovi, Kulhánka, Růžičku, Formana ad. V této soutěži však A–mužstvo vydrželo pouze dvě sezóny. B-mužstvo, dorost a žáci hráli i nadále své soutěže na vedlejším škvárovém hřišti, které bylo vybudováno vedle hlavního hřiště v areálu Na valech.

V roce 1990 byl založen oddíl žen, který začal hrát svoji první mistrovskou sezónu na podzim tohoto roku, a to II.Moravskoslezskou ligu žen. V tomto oddíle nastupovaly např.: Berková, Mlaková, sestry Říhovi, sestry Lamačovi, Písařovicová, Tomanová, Janáková, Radová, sestry Svatovi, Boková ad. Další výraznou událostí tohoto roku bylodne 16.června 1990 slavnostní otevření travnatého hřiště, které až dodnes slouží našemu klubu.

V roce 1991 dochází k rozdělení TJ Moravské Budějovice na dvě části. Z TJ vystoupila asi 1/3 členů a vytvořila Sokol Moravské Budějovice, spadající pod Českou obec sokolskou, zbývající část členů pak změnila název na SK Moravské Budějovice, čímž se klub vrátil k původnímu názvu. Do SK patřily oddíly fotbal, lední hokej, sport pro všechny a klub českých turistů.

Za nejvydařenější sezónu fotbalového klubu v jeho 90-ti leté historii můžeme považovat ročník 1991 – 1992. V této sezóně dokázalo 5 našich mužstev vybojovat postup do vyšší soutěže. Mladší a starší žáci a dorost postoupili do župního přeboru, A–mužstvo se vrátilo do I. A třídy, kterou hraje dodnes a ženy si zajistily postup do I. Moravskoslezské ligy žen, kterého ovšem díky odchodu tří nejzkušenějších hráček na mateřskou dovolenou, nevyužily. Dále skončilo B – mužstvo na výborném druhém místě ve své III.třídě okresní soutěže.

Nadále dobré výkony žen vyústily v roce 1993 k postupu do I. MSLŽ. Stále se zlepšující výkony našich dorostenců vedly v roce 1994 k postupu do župního přeboru a v roce 1996 dokonce do divizní soutěže, což byla jasně nejvyšší dorostenecká soutěž, která se v Mor. Budějovicích hrála. Tento velký úspěch vybojovali: Jelen, Šplíchal, Řeřucha, Pikolon, Veselý, Kozárek, Černý, Jelínek, Macálka, Nováček, Motal, Krejčí, Oulehla, Klouda, bratři Pokorní ad. Pro tuto soutěž bylo nutno vytvořit dva týmy dorostenců, tzv. mladší a starší dorost. Divizní soutěž se však hrála v Moravských Budějovicích jen dvě sezóny.

Díky stále se snižujícímu počtu hráčů a zhoršujícím se výsledkům bylo v srpnu 1996 zrušeno B–mužstvo mužů. Ubývání hráčů poznamenalo také mužstvo A mužů, což se projevilo na zhoršeném herním projevu mužstva. Důsledkem toho A muži v sezoně 2000 - 2001 sestoupili do I.B třídy. Naopak našim žákům se v této sezoně dařilo a vybojovali si postup z okresního přeboru do I.třídy fotbalové župy. V důsledku chybějícího mužstva B mužů docházelo k odchodům řady hráčů, kteří se v A-čku neprosadili, a proto bylo v létě roku 2001 opět založeno.

V rámci nového uspořádání krajů a okresů došlo pro ročník 2002/2003 k reorganizaci fotbalových soutěží. SK Moravské Budějovice díky tomu nyní spadají do Krajské fotbalové soutěže Vysočina. A-čko mužů postoupili zpět do I.A třídy a žáci se posunuli do krajského přeboru. Sezóna 2001/2002 se vůbec nepovedla družstvu žen. Družstvo se zcela omladilo a jeho kostra se teprve tvoří. Z tohoto důvodu nebylo družstvo pro příští sezónu přihlášeno do II.moravskoslezské ligy žen, ale do okresního přeboru starších žáků, který budou hrát mimo soutěž.

A-čku mužů se sezóna 2002/2003 vůbec nepovedla a I.A třídu zakončili těsně nad sestupovými příčkami. B-čko mužů se už druhou sezónu marně snaží postoupit do III.třídy Třebíčska a sezónu zakončili na nepostupové stříbrné příčce. Dorostenci hrajicí pravidelně špici své soutěže a nesklamali ani v sezóně 2002/2003 a skončili na pěkném druhém místě v I.třídě KFS Vysočiny. Žáci hrají již druhou sezónu krajský přebor, ale tak jako loni, tak i letos je tato soutěž nad jejich síly. Družstvo žen odehrálo sezónu v okresním přeboru starších žáků a tato soutěž byla odpovídající jejich výkonnosti.

Významným úspěchem skončila sezóna 2005/2006. A-muži vyhráli 1.A třídu a postoupili do krajského přeboru. B-muži hrají i nadále v horních patrech tabulky III.třídy Třebíčska. Dorostenci dosáhli dalšího významného úspěchu, když dokázali již potřetí za sebou vyhrát I.třídu KFS Vysočiny a v jejich postupu do krajského přeboru jim bohužel brání jen povinnost mít dva dorosty (mladší a starší), na což není dostatek hráčů. Žáci hrají první sezónu krajský přebor a jak starší, tak mladší skončili v popředí svých tabulek. Družstvo žen hraje od sezóny 2004/2005 opět Moravskoslezkou ligu žen a snaží se v této soutěži prosadit.

Účinkování A-mužstva v krajském přeboru od ročníku 2006/07 je vždy bojem o záchranu. Nutno však dodat, že zatím pokaždé úspěšným. Výrazně k tomu napomáhají i individuality v mužstvu. Ať už je do brankář Jaromír Klouda, který byl vyhlášen nejlepším brankářem krajského přeboru v sezoně 2009/10 nebo nejlepší střelec Josef Šplíchal, který se vstřelenými brankami řadí ke špici krajských střelců. Mužstvo dorostu i nadále bojuje v horních patrech tabulky krajské soutěže. Ženy po účinkování v MSFL spadly po reorganizaci ženských soutěží v ročníku 2008/09 do moravskoslezské divize, kde bojují se střídavými úspěchy.

B-mužstvo mužů vybojovalo po dvou druhých místech ve III. třídě konečně v ročníku 2007/08 postup do nejvyšší okresní soutěže. Mužstva starší a mladší přípravky najdeme vždy mezi nejlepšími mužstvy okresního přeboru.

Od ročníku 2008/09 funguje mezi fotbalovými mužstvy i mužstvo předpřípravky, které nehraje pravidelné soutěže, ale připravuje se na trénincích a v přátelských zápasech na další účinkování v mládežnické kopané. Rok 2007 byl asi nejúspěšnější pro starší žáky. Pod vedením T. Kyzlinka a P. Šplíchala vybojovali čtvrtou příčku v tabulce krajského přeboru, ale dařilo se jim i na mimosoutěžním poli. Z mezinárodního turnaje v maďarském Gyoru si přivezli druhé místo z patnácti účastníků. Pod hlavičkou ZŠ TGM se zúčastnili finále Coca Cola cupu v Praze na Strahově, kde obsadili pěkné sedmé místo.

Poslední výsledky

B muži

5.4.2020 - 15:30

M. Budějovice B

0 : 0

Šebkovice B

()

M. Budějovice B vs Šebkovice B

A muži

4.4.2020 - 15:30

M. Budějovice

0 : 0

Luka n.J.

()

M. Budějovice vs Luka n.J.

Dorost

4.4.2020 - 12:30

M. Budějovice

0 : 0

Nám칝 n.O.

()

M. Budějovice vs Nám칝 n.O.

Starší žáci

4.4.2020 - 10:00

Podhorácko

0 : 0

M. Budějovice

()

Podhorácko vs M. Budějovice

B muži

4.4.2020 - 00:00

M. Budějovice B

0 : 0

Šebkovice B

()

M. Budějovice B vs Šebkovice B

A muži

29.3.2020 - 15:00

Stařeč

0 : 0

M. Budějovice

()

Stařeč vs M. Budějovice

B muži

28.3.2020 - 15:00

M. Budějovice B

0 : 0

Rapotice B

()

M. Budějovice B vs Rapotice B

B muži

28.3.2020 - 00:00

M. Budějovice B

0 : 0

Rapotice B

()

M. Budějovice B vs Rapotice B

B muži

22.3.2020 - 15:00

Jemnicko B

0 : 0

M. Budějovice B

()

Jemnicko B vs M. Budějovice B

A muži

21.3.2020 - 15:00

M. Budějovice

0 : 0

Bohdalov

()

M. Budějovice vs Bohdalov

B muži

3.11.2019 - 14:00

Rouchovany

2 : 6

M. Budějovice B

(1:2)

Rouchovany vs M. Budějovice B

A muži

2.11.2019 - 14:00

M. Budějovice

2 : 6

Příbyslavice

()

M. Budějovice vs Příbyslavice

Starší žáci

28.10.2019 - 10:00

Nové Syrovice

1 : 3

M. Budějovice

()

Nové Syrovice vs M. Budějovice

A muži

27.10.2019 - 14:30

Jaroměřice n.R.

0 : 8

M. Budějovice

(0:5)

Jaroměřice n.R. vs M. Budějovice

B muži

26.10.2019 - 14:30

M. Budějovice B

4 : 1

Dukovany B

(2:1)

M. Budějovice B vs Dukovany B

Starší žáci

26.10.2019 - 10:00

M. Budějovice

1 : 4

Jemnicko

(0:1)

M. Budějovice vs Jemnicko

A muži

20.10.2019 - 14:30

M. Budějovice

3 : 1

Nedvědice

(1:1)

M. Budějovice vs Nedvědice

B muži

19.10.2019 - 14:30

Okříšky B

1 : 2

M. Budějovice B

(0:1)

Okříšky B vs M. Budějovice B

Starší žáci

19.10.2019 - 10:00

M. Budějovice

1 : 3

Předín

(0:1)

M. Budějovice vs Předín

Dorost

19.10.2019 - 10:00

Bystřice n.P.

11 : 2

M. Budějovice

(5:0)

Bystřice n.P. vs M. Budějovice

Tabulka

A muži

B muži

Dorost

Starší žáci

# Tým Z Skóre B +/-
1. SK Fotbalová škola Třebíč SK Fotbalová škola Třebíč 13 48:14 36 18
2. Sokol Stonařov Sokol Stonařov 13 45:22 27 6
3. TJ  Velký Beranov TJ Velký Beranov 13 42:27 26 8
4. TJ FC Hamry nad Sázavou TJ FC Hamry nad Sázavou 13 43:22 25 4
5. SK Pernštejn Nedvědice SK Pernštejn Nedvědice 13 24:20 24 6
6. SK Moravské Budějovice SK Moravské Budějovice 13 38:31 20 -1
7. TJ Sokol Stařeč TJ Sokol Stařeč 13 26:33 16 -5
8. FC PBS Velká Bíteš B FC PBS Velká Bíteš B 13 15:25 16 -5
9. SK Buwol Metal Luka n.Jihl. SK Buwol Metal Luka n.Jihl. 13 21:21 13 -11
10. FC Bohdalov FC Bohdalov 13 27:31 13 -5
11. FK Jaroměřice nad Rokytnou FK Jaroměřice nad Rokytnou 13 10:43 13 -5
12. TJ Sokol Přibyslavice TJ Sokol Přibyslavice 13 25:38 12 -3
13. FK Rudíkov FK Rudíkov 13 18:32 10 -11
14. Slavoj Polná B Slavoj Polná B 13 23:46 10 -8
# Tým Z Skóre B +/-
1. 1.SK Rouchovany 1.SK Rouchovany 13 70:22 33 12
2. 1.FC Jemnicko B 1.FC Jemnicko B 13 34:27 28 22
3. SK Huhtamaki Okříšky B SK Huhtamaki Okříšky B 13 52:29 26 5
4. SK Moravské Budějovice B SK Moravské Budějovice B 13 42:26 26 8
5. FC Čáslavice-Sádek FC Čáslavice-Sádek 13 38:19 24 3
6. SFK Dukovany 2001 B SFK Dukovany 2001 B 13 38:36 20 -4
7. TJ Sokol Opatov TJ Sokol Opatov 13 37:34 19 1
8. TJ Družstevník Radotice TJ Družstevník Radotice 13 22:33 18 0
9. TJ Sokol Pyšel TJ Sokol Pyšel 13 27:34 15 -9
10. Horácký klub Třebenice Horácký klub Třebenice 13 35:44 14 -10
11. FC Rapotice B FC Rapotice B 13 38:48 14 -4
12. Sokol Šebkovice B Sokol Šebkovice B 13 23:40 13 -5
13. Sokol Hrotovice Sokol Hrotovice 13 23:45 7 -14
14. TJ Kouty B TJ Kouty B 13 25:67 3 -18
# Tým Z Skóre B +/-
1. SK Bystřice n. Pernštejnem SK Bystřice n. Pernštejnem 10 52:15 24 9
2. Předín Předín 10 35:22 19 1
3. FC PBS Velká Bíteš FC PBS Velká Bíteš 10 31:28 19 4
4. FC Náměšť n.O.-Vícenice FC Náměšť n.O.-Vícenice 10 29:23 15 0
5. Sokol Radostín n.Oslavou Sokol Radostín n.Oslavou 10 22:22 15 -3
6. TJ Rozsochy TJ Rozsochy 10 24:22 14 -1
7. Sokol Výčapy Sokol Výčapy 10 42:36 13 -2
8. SFK Dukovany 2001 SFK Dukovany 2001 10 34:35 13 -5
9. FK TJ Radešínská Svratka FK TJ Radešínská Svratka 10 33:29 12 0
10. Jiskra Měřín Jiskra Měřín 10 14:35 8 -4
11. SK Moravské Budějovice SK Moravské Budějovice 10 13:62 6 -6
# Tým Z Skóre B +/-
1. 1.SK Rokytnice n.Rokytnou 1.SK Rokytnice n.Rokytnou 11 87:14 33 18
2. 1.FC Jemnicko 1.FC Jemnicko 11 64:36 22 7
3. SK Moravské Budějovice SK Moravské Budějovice 11 36:27 19 1
4. Předín Předín 11 30:21 18 0
5. TJ Třebelovice TJ Třebelovice 11 42:35 17 2
6. FK Podhorácko 2015 FK Podhorácko 2015 11 30:20 10 -5
7. SK Nové Syrovice SK Nové Syrovice 11 18:53 7 -11
8. SK Blatnice SK Blatnice 11 4:105 0 -18

Zdroj: vysledky.com